You are here
[Poradnik] Utopiłem smartfon – co dalej? poradniki 

[Poradnik] Utopiłem smartfon – co dalej?

Chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Zalania smartfonów cieczą nie należą do rzadkości, ale nie muszą kończyć się permanentnym uszkodzeniem urządzenia. Wystarczy pamiętać o kilku czynnościach…

WaterSmartphone750x300

Dzisiejsze smartfony są bardzo skomplikowanymi, a zarazem delikatnymi urządzeniami. Z tego też powodu zabezpieczamy je na wszelkie możliwe sposoby. Pokrowce chronią sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi np. upadkiem na ziemię, zaś folie tudzież akcesoryjne szkła hartowane dbają o to, aby na ekranie nie pojawiła się ani jedna rysa. Stosując te metody czujemy się pewnie, a to błąd. Dlaczego? Nie licząc „wodoodpornych” smartfonów, każda inna słuchawka narażona jest na zawilgocenie albo co gorsze, zalanie cieczą. Cóż, na ten problem rozwiązanie są dwa – dbać o urządzenie lub wyposażyć je w dedykowane wodoszczelne etui. Te niestety, są najczęściej drogie i szpecą nasze cacuszka. Skoro nie możemy się zabezpieczyć, zdajmy sobie sprawę z możliwych zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi.

Wpadł do wody!

Zdarza się, ale nie warto panikować. Nerwy są tu nie potrzebne, a mogą tylko opóźnić naszą reakcję na sytuacje, a co za tym idzie działania „naprawcze”. Pierwsze co powinniśmy zrobić zależy od samej konstrukcji naszego smartfona. W przypadku tych „rozbieralnych” sprawa jest prosta – otwieramy klapkę i wyjmujemy baterię oraz karty (Sim, SD). Co z „unibody”? Zakładam, że nie posiadasz w domu zestawu specjalistycznych narzędzi, a więc nie pozostaje ci nic innego jak wyłączyć telefon. W obydwu przypadkach należy odstawić telefon w obojętne miejsce, które zapewni nam brak wilgoci i temperaturę pokojową.

Idealne byłoby „rozkręcenie” smartfona i pozostawienie go do wyschnięcia przez około 24-48h. Zostawmy to jednak pasjonatom (swoją drogą na YouTube znajdziecie kompleksowe poradniki jak rozebrać i złożyć konkretny sprzęt). Co w przeciwnym razie? Procedura wygląda podobnie – czekamy minimum dobę i możemy „sprawdzać”. Pytanie, czy chcemy. Jeśli tak – umieszczamy w sprzęcie baterię oraz karty i uruchamiamy. Działa? Świetnie, ale nie oznacza to, że twój smartfon ocalał.  Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak to, że pojawienie się efektów usterki zostanie opóźnione. W niektórych przypadkach objawy pojawiają się od razu, w innych dopiero po roku użytkowania. Nie niej jednak jest to raczej nieuchronne. Co zatem? Niesiemy sprzęt do specjalisty. W serwisie GSM telefony zostanie rozebrany na szczęści pierwsze „wyczyszczony” w wanience ultradźwiękowej i sprawdzony pod kątem prawidłowego działania poszczególnych komponentów. Zazwyczaj proces naprawczy kończy się na tym kroku, lecz czasami zachodzi konieczność wymiany jednego lub kilku podzespołów. Z tego też powodu cena takiej usługi jest „płynna”. Standard to ok. 100 zł, ale jeśli trzeba wymienić komponenty, kwota wrasta.

Czego nie robić?

Wiecie już co należy robić, teraz przejdźmy do tego, czego lepiej nie robić.

  • Włączenie urządzenia od razu po kontakcie z wodą (w celu sprawdzenia) – jest to błąd, który może spowodować zwarcie i w efekcie permanentnie uszkodzić sprzęt
  • Suszenie ciepłym powietrzem (suszarka, piekarnik) – czynność przyspieszy proces korozji
  • Podłączenie do ładowarki – w większości przypadków skończy się zwarciem
  • Zaniechanie działań – niepodjęcie żadnych kroków to pewna zgoda na przyszłe pojawienie się objawów usterki

Jak to w końcu jest z ryżem?

Wielokrotnie czytam w sieciowych poradnikach o tym, że warto po zalaniu umieścić smartfon w woreczku z ryżem. Cóż, jest w tym trochę prawdy, gdyż ryż świetnie wchłania wodę, ale uwaga – nie na tyle, aby „uciekła” ona  telefonu. Co ciekawe, samoczynne odparowanie będzie tutaj szybsze. Nie jest to opinia wyłączenie moja, ale fakt potwierdzony przez pracownika jednego z czołowych firmy świadczących naprawy gwarancyjne.  Ów jegomość jest w mojej ocenie wiarygodny, ale nie życzył sobie upublicznia.

Stosujcie się do powyższych rad, a zmaksymalizujecie szansę na naprawę sprzętu. Tyczy się to nie tylko smartfonów, ale również tabletów, a nawet notebooków.

 

 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment